Web programcı olmak zordur...
Web Yazılım

Web programcı olmak zordur...

Web programlama gerçekten zor bir iştir. Neden bu post´u yazdığımın sebebi ise, bana devamlı sorulan bir soruya genel bir cevap yazmaktır. Bir web programcı olacaksanız zoru seçiyorsunuz demektir. Tabii bu sizin hevesinizi asla kırmasın. Web programlama zor olduğu kadar zevkli bir iştir de. Peki neden zordur?
 
- Bir programlama dili (c#, c++, visual basic, java, delphi, perl, vb.) bilmelisiniz. Evet mutlaka bir programlama dili bilmek zorundasınız. "Web Programlama" teriminin ikinci kelimesi olan "programlama" kelimesi için şarttır. Ne de olsa yapacağınız iş programlamadır değil mi? Programlama için programlama dili bilmelisiniz.
 
- Bir framework (programlama dili çatısı) (.NET, J2EE, vb.) bilmelisiniz veya aşina olmalısınız . Framework, bir web programının çalışma mantığını anlamanız ve kullanmanız için olmazsa olmaz birşey haline gelmiştir. Günümüzde çoğu web programı bir framework kullanmaktadır. He eğer ben gelenekçiyim, BASIC ile web programı yazarım diyorsanız o başka tabii. 
 
- Mutlaka ve mutlaka HTML bilmelisiniz. Kendisi markup (biçimleme) dilidir ve web programlamada en az bir programlama dili kadar önemlidir. Son 6-7 yıldır görsel editörler sayesinde bu iş (markup [biçimleme]) kolaylaşmıştır. Bundan dolayı HTML dilini bilmesem de olur gibi bir düşünceye kapılıyorsanız yanılıyorsunuz. Görsel editörlerin pes ettiği yerde mutlaka HTML´e müdahale edersiniz. Eğer HTML bilmiyorsanız nasıl müdahale edeceksiniz? Müdahale edemeyecekseniz nasıl web programcı olacaksınız?!!!
 
- Artık XML bilmeniz olmasa olmaz bir şeydir. Kendisi farklı bir markup dilidir. Farkı yapısındadır. Web programlamada işinizi çok kolaylaştırır. Web servisleri deyince anında kendisi akla gelir ve ileri düzey web programlamada yolunuz mutlaka web servislerine çıkar ki bu da XML´i "you must know (bilmek zorundasınız)" yapar.
 
- Javascript bilmesiniz de olur ama bilmediğiniz de çok ayıplanırsınız. Neden çünkü AJAX aldı başını gidiyor. Peki bu AJAX ne? Ajax değişen web trendlerinde yani Web 2.0´da olmazsa olmaz bir şeydir. Web 2.0 da ne? diyorsanız zaten bu postu okumaya devam etmeyin lütfen. Neyse Javascript client side (kullanıcı taraflı) bir programlama dilidir ki en az diğer programlama dilleri kadar geniş ve karmaşıktır. Bana göre web programlamaya başlıyorsanız Javascript ile başlayın. İşin temeli bu bence. Javascript´i öğrendiğinizde diğer programlama dillerini daha kolay öğrenirsiniz. Tabi bu benim fikrim.
 
- CSS dilini bilmeniz gerekir. CSS görsel programlama dilidir. Tıpkı HTML gibi görsel editörler sayesinde iş çok kolaylaşmıştır fakat web programlamada programatik (dinamik) olarak bu dili kullanmanız kaçınılmazdır. Bir dili kullanabilmeniz için onu bilmeniz gerekir. Tıpkı bir Alman turiste adres tarif edebilmek için Almanca bilmeniz gerektiği gibi web programlamada da bir sayfanın arkaplan renginin ne olması gerektiğini programatik olarak tarif etmek için CSS bilmeniz gerekir. Ayrıca son dönemlerde standartlara uymak için (ki bu olmazsa olmaz bişey haline geldi [arama motorları, vb. için]) XTHML kullanabilmeniz için CSS bilmeniz şarttır. Buradan XHTML bilmeniz gerektiğini de anlayabiliyorsunuzdur sanırım.
 
- Bir veritabanı (kullandığınız programlama dili ile alakalı SQL Server, MySql, Oracle, VistaDB,SqLite, vb. olabilir) bilmek zorundasınız. Ayrıca SQL dilinin en az temelini bilmelisiniz. İleri düzey web programlama için de stored procedure ve function yazabilmelisiniz. Bunlar bir web programının temelidir. Bir veritabanını bilmek ve onu programlamak işin temelidir (tabanıdır) ve çok önemlidir. Nede olsa programlamada yaptığımız iş "veri (data)"lerle oynamak onları işlemek değil mi? Hele bir de iş uygulaması yazıyorsanız veritabanı olmazsa olmaz birşeydir.
 
- Javascript´te işinizi kolaylaştırmak için AJAX (Programlama diline göre değişir; mesela Asp.Net için Asp.Net Ajax, vb.) bilirseniz süper olur. Hatta işi abartayım, ciddi anlamda hoş web uygulamaları programlayım diyorsanız jQuery ve benzerini kullanabiliyor olmalısınız.
 
- Web tasarımına mutlaka ve mutlaka aşina olmalısnız. En azından resim, video ve multimedia formatları (Flash, Gif, Jpg, Flv, Wmv,vb.) hakkında sağlam bilgilere sahip olmanız gerekir. Web tasarımı bilmeniz gerekmiyor fakat nasıl yapıldığına mutlaka aşina olmanız gerekir. Değişen trendlerle birlikte artık sadece tasarıma değil RIA (Rich Internete Applications [Zengin Internet Uygulamaları]) ve video prodüksiyon (hangi format ve codec streaming için uygundur, vb.) konularına da aşina olmanız gerekir.
 
- Tüm bunların haricinde test, ORM, team systems (takım sistemleri), obfuscator, vb. konular hakkında bilgi sahip olursanız da değeriniz artar.
 
Aslında listeyi uzatmak mümkün ama temel olarak bu kadar yeterli diye düşünüyorum. Belirttiğim gibi web programlama zor bir iştir ama asla bu işe girmek için tereddüt etmeyin. Çünkü hem zevkli hem de kazancı yüksek bir iştir. Fakat bu işe girerken yukarıdakileri mutlaka göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Yeni ve genç meslektaşlara başarılar dilerim...