Node.js Nedir? Node.js Ne İçin Kullanılır Ve Avantajları Nelerdir?
JS – JQuery & Ajax

Node.js Nedir? Node.js Ne İçin Kullanılır Ve Avantajları Nelerdir?

Açık kaynak programlama dilleri arasında bulunan ve diğer yazılımlara oranda büyük miktarda dataları aktarmaya olarak veren dile Node.js ismi verilir. Son zamanlarda popüler olmasının başlıca nedeni ise şüphesiz kullanıcılara büyük özgürlük kazandırmasıdır.
 
Node.js Nedir? 
 
Node.js açık kaynaklı programlama dillerinden birisi olup çalışabilmek için herhangi bir sunucuya ihtiyaç duyan uygulamaların tasarlanmasında kullanılır. Dinamik web sayfaları konsepti ile çalışan ve kullanıcıların davranışlarına göre farklı şekillere bürünebilen sistemlerin geliştirilmesinde büyük rol oynar.
 
Node.js Ne İçin Kullanılır ve Avantajları Nelerdir?
 
Node.js kullanılmasındaki temel amaç kullanıcıları diğer programlama dillerine oranla çok daha serbest bırakmasıdır. Bir başka deyişle veri aktarmada oluşan kısıtlamalar Node.js yazılımında görülmez. Aynı şekilde Node.js farklı web ortamları için farklı şekillerde tasarlanabildiği için tarayıcı üzerinde çalışan ortamlarda büyük kolaylık oluşturur. JavaScript’e oranla birbiriyle entegre şekilde çalışan sistemlerin iletişimini kısıtlamaz. Bu sayede tasarımcı özgür şekilde hareket edip istediği oynamaları ve değişiklikleri yapma imkanı bulur. 
 
Gerçek zamanlı web uygulamaları tasarlama konusunda oldukça kabiliyetli olan Node.js son zamanlarda popüleritesini artırmaya başlamıştır. Google´ın geliştirmiş olduğu V8 JavaScript motorunu kullanarak betimleme dilini yorumlayan ve içerisinde halihazırda gelen standart kütüphaneler ile çalışabilmek için ekstradan bir sunucuya ihtiyaç duymayan Node.js geliştirilen uygulamanın web sunucusu vazifesini üstlenir. Bu nedenlerden dolayı da internet tarayıcıları üzerinde çalışacak uygulamalar tasarlama ve geliştirme konusunda günümüzde tercih edilebilecek en iyi yazılımdır. 

Web geliştirmede en büyük rolü olan teknolojilerden birisi şüphesiz JavaScript.  
 
Eğer JavaScript konusunda yeni iseniz ve hangi framework ile başlamalıyım diyorsanız En çok kullanılan JavaScript Frameworkleri ilgili makaleyi incelemenizi tavsiye ederim.
 

JavaScript -> V8(C++) -> Machine Code

 
Node.js, JavaScript ile yazılmış bir programı çalıştırmak için gerekli olan her şeyi içerir. 
 
Eğer daha önce Java programlama dili ile kodlama yaptı iseniz işte size görsel olarak daha kolay bir anlatım.
 
Node.js; bir JavaScript kodunu sadece tarayıcılarda değil aynı zamanda bilgisayarınızda bağımsız şekilde çalışacak bir uygulama şeklinde kullanmak istenmesinden ortaya çıkmıştır. 
 
Böylece JavaScript sadece web uygulamaları için kullanılan bir teknoloji olmaktan çıkmış, Python gibi Java gibi programlama dilleri ile aynı kapasitelere ulaşmıştır.
 
V8 engine JavaScript kodu makine koduna çevirdiği için uygulamalar çok hızlı performanslara erişebilmektedir. 
 
Node.js Kullanan Bazı Teknoloji Şirketleri

Bir çok teknoloji devi tarafından kullanılmakta olan bir teknolojidir.
 
Bir kaç tanesi aşağıdaki gibidir.
 
Apple
Google
IBM
Linkedin
Pinterest
Paypal
Netfilix

Sonuç Olarak

Node.js performanslı ve gerçek zamanlı veriye dayalı uygulamalar geliştirmek için kullanılabilecek önde gelen teknolojilerden birisidir. 
 
Cemsevinc.com olarak geliştirdiğim web uygulamalarımda Node.js teknolojileri kullanıyorum. 

Node.js hakkında daha fazla bilgi için nodejs.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

WHATSAPP DESTEK