Anahtar Kelime Yoğunluğu
Seo

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelime yoğunluğu terimiyle yabancı kaynaklarda keyword density, olarak karşılaşırsınız. Anahtar kelime yoğunluğu, sitelerde yüksek oranlarda kullanılan kelimeleri ifade etmektedir. Bu durum sitenin başlığı, metaları, resim alt etiket ve başlıkları gibi farklı öğeleri toplu veya ayrı ayrı olarak da değerlendirebilmektedir.

Sitenin hedeflediği anahtar kelimeler birinci öncelikle yoğun olarak kullanılmalıdır. Sitenin hedeflediği kelimelerin anahtar kelime yoğunluklarının düşük olması büyük tezat oluşturmaktadır. Aynı zamanda anahtar kelime yoğunluğuyla ilgili yapılacak en büyük davranış, link alımlarınızda kullandığınız anchor text seçimlerinini, sitenizin anahtar kelime yoğunluğu maksimum olan ilk 5 kelime için tercih etmeniz SEO açısından büyük avantaj sağlayacaktır. Çünkü Google farklı yapılarda sitenin kelime tutarlılığını doğallık ve kalite göstergesi olarak algılamaktadır.

Anahtar kelime yoğunluğunu ölçmek için çeşitli araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar rakamsal olarak farklı şekilde yoğunlukları gösterebilmektedir. Bu durum sitelerin anahtar kelime yoğunluğu için ölçüm tekniklerinin farklılığına bağlıdır. Bu sebeple tek bir anahtar kelime ölçüm sitesi dikkate alınmamalıdır.

Anahtar kelime yoğunlukları için belirli alt ve üst limitler bulunmamaktadır. Alt limitler, sitenizin Google tarafından önemsenecek taban anahtar kelime eşiğini göstermektedir. Bu rakam genelde %1.5 - %2.5 arasında değişir. Bu rakamın altında kalan anahtar kelimeler arama motorları tarafından pek fazla önemsenmezler. Bu sebeple önemsemediğiniz kelimeleri bu seviyenin altında, önemsediğiniz kelimeleri de bu seviyenin üstünde tutmaya özen gösterin.

Üst limit ise, sitenin spam yapıp yapmadığını belirten bir limit durumundadır. Bu limiti aşan anahtar kelimeler, arama motorları tarafından spam olarak algılanarak filtre gibi ceza sistemleriyle karşı karşıya bırakma ihtimalleri bulundurur. Üst limit anahtar kelime rekabetine göre değişmektedir. Rekabet Google AdWords kelime aracından ilgili anahtar kelimelerin aranma hacimlerine göre belirlenebilir.

Genel olarak anahtar kelime yoğunluğu spam limiti %6 - %8 arasında olmalıdır. Ancak rekabeti yüksek olan oyun gibi kelimelerde %5 - %6 seviyelerine inmelidir. Rekabeti çok düşük düzeylerde olan "araba anahtarı" gibi kelime için %8 - %10 seviyelerine çıkmak bir risk teşkil etmez.

WHATSAPP DESTEK