Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri Detaylı Anlatım
Seo

Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri Detaylı Anlatım

Geniş Eşleme

Bu, varsayılan seçenektir. Reklam grubunuz "tenis ayakkabıları" anahtar kelimesini içeriyorsa, reklamınız, bu iki kelimeyi ("tenis" ve "ayakkabıları") ayrı ayrı veya herhangi bir sırayla ve belki de başka terimlerle birlikte içeren kullanıcı arama sorguları için gösterilmeye uygun olacaktır. Reklamlarınız tekil/çoğul formlar, eşanlamlılar ve alakalı başka varyasyonlar için de gösterilebilir.

Geniş eşlemeli anahtar kelime Reklamlarınız aşağıdaki aramalarda gösterilebilir
tenis ayakkabıları tenis
ayakkabılar
tenis ayakkabıları al
tenis ayakkabısı fotoğrafları
koşu ayakkabıları
tenis için spor ayakkabılar

Sıralı Eşleme (Öbek)

Anahtar kelimenizi "tenis ayakkabıları" şeklinde tırnak içinde girerseniz, bir kullanıcı tenis ayakkabıları kelime öbeği aramasını bu kelime sıralamasıyla yaptığında, reklamınız gösterilmeye uygun olacaktır. Arama, belirttiğiniz kelime öbeğinin aynısını içerdiği sürece, reklamınız başka terimleri içeren aramalarda da görünebilir.

Sıralı eşlemeli anahtar kelime Reklamlarınız aşağıdaki aramalarda gösterilebilir Reklamlarınız aşağıdaki aramalarda gösterilmez
"tenis ayakkabıları" kırmızı tenis ayakkabıları
tenis ayakkabıları al
tenis ayakkabıları fotoğrafı
tenis için ayakkabılar
tenis ayakkabısı
tenis için spor ayakkabılar

Sıralı eşleme, geniş eşlemeden daha keskin hedefli, tam eşlemeden ise daha esnektir.

Tam Eşleme

Anahtar kelimelerinizi [tenis ayakkabıları] şeklinde köşeli parantez içine alırsanız, bir kullanıcı birebir "tenis ayakkabıları" kelime öbeğini, bu kelime sıralamasıyla ve sorguda başka terimler olmadan aradığında, reklamınız gösterilmeye uygun olacaktır.

Tam eşlemeli anahtar kelime Reklamlarınız aşağıdaki aramalarda gösterilebilir Reklamlarınız aşağıdaki aramalarda gösterilmez
[tenis ayakkabıları] tenis ayakkabıları kırmızı tenis ayakkabıları
tenis ayakkabısı
tenis ayakkabıları al

Tam eşlemede, geniş eşlemeyle aldığınız kadar çok gösterim, tıklama veya dönüşüm alma olasılığınız düşüktür. Ancak, dikkatli bir şekilde kapsamlı bir anahtar kelime listesi oluşturduysanız, aldığınız trafik, ürün veya hizmetiniz için daha etkili bir şekilde hedeflenmiş olabilir.

Negatif Eşleme

Anahtar kelimeniz "tenis ayakkabıları" ise ve negatif anahtar kelime olarak "-kullanılmış" kelimesini eklerseniz, reklamınız "kullanılmış" kelimesini içeren aramalarda gösterilmez.

Anahtar kelime Reklamlarınız aşağıdaki aramalarda gösterilebilir Reklamlarınız aşağıdaki aramalarda gösterilmez
tenis ayakkabıları
-kullanılmış
tenis ayakkabıları
tenis ayakkabıları al
tenis
kullanılmış tenis ayakkabıları
tenis ayakkabısı kullanılmış

Hesabınızda çok sayıda geniş eşlemeli anahtar kelime bulunuyorsa, negatif anahtar kelimeler özellikle yararlıdır. Arama Sorgusu Performans Raporu´nda veya Anahtar Kelime Aracı´nda gördüğünüz alakasız anahtar kelime varyasyonlarını negatif anahtar kelime olarak eklemeniz gerçekten iyi bir fikirdir.

Yukarıda alıntısı yapılan Google yardım dökümanındaki bilgiler doğrultusunda anahtar kelimenizi "Tam Eşleme" yaparak aramanız en sağlıklı sonucu verecektir. Yapmış olduğunuz arama sonucunda "Yerel Aylık Arama"ları dikkate almanız ve bunun için de ulaşmayı hedeflediğiniz ziyaretçi kesimine dair "Yerler" , "Diller" ve "Cihazlar" seçimini doğru yapmanız gerekecektir.

Google Anahtar Kelime Aracı her ne kadar sadece anahtar kelimeleri yaz ve sonuçlara ulaş gibi bir izlenim verse de doğru bilgileri girmediğiniz sürece elde edeceğiniz sonuçların kabul edilebilirliği tartışılır olacaktır.

Google Anahtar Kelime Aracı´nın bize vereceği sonuçlara bakarak aylık ziyaretçi sayımızı bu sonuçlara yakın beklemek bir diğer yanıltıcı nokta olacaktır. Unutmayın ki, bu sonuçlar istatistiksel sonuçlar olup tüm internet trafiğinin sitemize olmayacağını peşinen kabul etmemiz en sağlıklı yaklaşım olacaktır.

Bu araç bize sadece istatistiksel olarak hangi anahtar kelime ve anahtar kelime türevleri üzerinde yoğunlaşmamız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır.

WHATSAPP DESTEK